Domy prefabrykowane to coraz popularniejsza opcja mieszkaniowa. Dawniej uważano, że ten typ mieszkań nie daje miejsca na oryginalne projekty i był firmowany jako mało odporny. Obecnie jednak są one postrzegane jako opłacalna opcja dla przestrzeni życiowej.

Jak sama nazwa wskazuje, dom prefabrykowany jest budowany w fabryce, a następnie montowany na miejscu. Wszystkie części są montowane zgodnie z wybranym projektem.

Z jakich materiałów wykonuje się domy prefabrykowane?

W sprzedaży dostępna jest zróżnicowana i bardzo ciekawa oferta domów prefabrykowanych. Oto niektóre z rodzajów domów prefabrykowanych, które są dostępne na rynku:

Drewno

Najczęściej spotyka się domy prefabrykowane z drewna, ponieważ są one lekkie i łatwe do obróbki w warsztatach produkcyjnych. Do ich wykonania wykorzystywane są kłody i panele. Jak podaje portal https://lofthouse.pl – jest to biodegradowalny i zrównoważony materiał, który jest tańszy w obróbce niż inne materiały, takie jak stal. Główną wadą jest to, że drewno wymaga specjalnych zabiegów przeciw wilgoci oraz zapobiegających rozmnażaniu się owadów.

Beton

Jest to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych materiałów do montażu domów prefabrykowanych, ze względu na dużą odporność, zwłaszcza na terenach o znacznej aktywności sejsmicznej. Gdy elementy są już gotowe, są przewożone specjalnymi ciężarówkami na miejsce i montowane. Beton wymaga bardzo niewielkiej konserwacji, ale pozostawia znaczny ślad węglowy. Nie jest więc zbyt przyjazny dla środowiska.

Stal

Domy z tego materiału buduje się szybko i wymagają one wyspecjalizowanych pracowników, którzy dopasowują spawają połączenia. Jego struktura jest bardzo mocna. W miejscach o wysokich temperaturach wymagana jest szczególna ostrożność.

Kontenery

Prefabrykowane budynki mieszkalne z kontenerów transportowych to popularny trend w świecie architektury i designu. Można z nich stworzyć oryginalne i funkcjonalne projekty  Niektóre ściany kontenerów są często usuwane, aby powiększyć przestrzeń lub dodać otwory. Pokrywa się je tynkiem, drewnem i innymi materiałami do pokrycia ścian. Ich główną wadą jest konieczność wykonania dobrej izolacji termicznej, aby były energooszczędne.

PVC

PCV to twarde, mocne, a zarazem lekkie tworzywo sztuczne, które pozwala na bardzo łatwe składanie części. Zapewnia doskonałą izolację termiczną.